KLaPeto – Nadační fond Kateřiny Klasnové a Jaroslava Petrouše
Nadační fond KlaPeto, který poskytuje příspěvky těžce zdravotně postiženým dětem do 18 let, podporujeme dlouhodobě, a to jak finančně, tak i osobní účastí.
Za dobu svého působení vybralo KlaPeto neuvěřitelných 6 milionů korun a pomohlo tak desítkám handicapovaných dětí. Příspěvky putují zejména na neurorehabilitační pobyty a zdravotní i kompenzační pomůcky, které nehradí v plné výši zdravotní pojišťovny.
Historie Klapeto sahá do roku 2011, kdy handicapovaný atlet Jaroslav Petrouš podstoupil kvůli nesnesitelným bolestem dobrovolnou amputaci levé nohy. Tato zkušenost vedla Jaroslava k rozhodnutí, že bude pomáhat ostatním, a tak o necelé dva roky později vyšel na nejvyšší českou horu pro malou Simonku. Tím byla odstartována tradiční charitativní akce, která ročně přitáhne tisíce lidí. Zdravých i handicapovaných. První dva roky výstupu na Sněžku se uskutečnily s Cestou za snem, ale Jaroslav chtěl vlastní organizaci, kde by šly veškeré vybrané příspěvky na pomoc dětem. A tak vzniklo KlaPeto.
A kdo za nadací KlaPeto stojí? Název je složeninou dvou jmen – Klasnová a Petrouš. Nadační fond spolu s Jaroslavem totiž založila bývalá místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová, která se roky věnovala charitě a s Jaroslavem se potkala ve sněmovně, když bojovala za práva těžce zdravotně postižených. Myšlenka pomáhat prostřednictvím vlastní organizace, ji nadchla. Šla s Jaroslavem výšlap pro Simonku i Péťu a v roce 2015 už společně pořádali výstup pro Vojtíška. Následovala Lilienka, Pavlínka, Matýsek, Evča a Fíla.
Více informací o projektu se dočtete na oficiálním webu www.klapeto.eu.
SPMP – Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením
Spolek SPMP působí už přes 50 let ve prospěch lidí s mentálním postižením. Jako stabilní organizace se silnou členskou základnou (přes 7 000 aktivních členů) účinně pomáhá na více frontách:
- hájí práva lidí s mentálním postižením i práva jejich blízkých,
- pomáhá lidem s mentálním postižením vést život podle jejich představ,
- učí lidi s mentálním postižením nové dovednosti,
- učí lidi z většinové společnosti žít, komunikovat a pracovat s lidmi s mentálním postižením.
SPMP poskytuje školení na klíč, tedy takové, které lidem s mentálním postižením pomáhá rozvíjet jejich samostatnost a sociální dovednosti. Pro jejich blízké potom nabízí vzdělání v legislativní oblasti, jako orientace v sociálních službách, občanském zákoníku atp. Související aktivitou je optimalizace přístupnosti, díky které mají lidé s mentálním postižením k dispozici snadno čitelné a srozumitelné webové stránky, značení i smlouvy ve snadno srozumitelné formě.
Společnost se dále zaměřuje na osvětu, kterou vyvrací předsudky a stereotypy, které se pojí s lidmi s mentálním postižením. Kromě publikování odborné literatury působí i na mezinárodním poli jako člen organizací Inclusion Europe a Inclusion International.
Protože se zaměřujeme na pomoc nejen v oblasti IT, ale všude tam, kde je to zapotřebí, rozhodli jsme v příštích 3 letech podpořit SPMP částkou 225 000 Kč. Václav Novák, generální ředitel TOTAL SERVICE, k tomu dodává:
„Ve světě lidí s mentálním postižením jsem prožil velkou část života a dnes mám obrovskou radost, že můžeme jako firma pomoci alespoň finančně. Na straně SPMP jsou lidé, kteří odvádí úžasnou a pro mnohé neviditelnou práci, a to bez osobního zisku. Pravidelně pomáhat těm, kteří neměli to štěstí jako my, je naší společenskou povinností.“
Přečtěte si více informací na oficiálním webu SPMP.
STOPZEVLING
Pravidelně podporujeme i každoroční sportovně-kulturní festival Stop Zevling, který se koná v Praze na sídlišti Černý Most. Hlavní myšlenkou a posláním festivalu je podpořit děti a mládež v jejich aktivním trávení volného času. Vede je ke sportu, vytváření vlastních projektů a zájmu o okolí, v němž žijí.
Začátky festivalu sahají do roku 2007. Díky masivní reklamě a bohatému doprovodnému programu se tento festival dostal za hranice sídliště i Prahy 14 a ročně ho navštíví až 3 500 lidí.
Stop Zevling vytváří sportovní, volnočasový a kulturní program pro cílovou skupinu dětí, mládeže, rodin i lidí nejen středního věku.
Detailní informace o festivalu i konkrétní program najdete na stránkách www.stopzevling.cz
Adopce zvířete v ZOO Praha Nestor Kea
Náš Security Response Team tým se stal hrdým adoptivním rodičem zvířete Nestora Kea, jediného vysokohorského papouška na světě, jehož čtyři exempláře jsou k vidění v pražské ZOO. Jméno mu dal jeho pronikavý pokřik kíí-a kíí-a.
Tento papoušek proslul svou hravostí, zvídavostí a inteligencí stejně jako tím, že si jídelníček doplňuje živočišnými bílkovinami v podobě malých obratlovců, zdechlin, a dokonce i ovčího tuku. Nebojácně navštěvuje i okolí domů nebo kempů a přiživuje se na odpadcích – nebo přímo o něco k snědku žebrá. Není divu, obývá totiž vysokohorské oblasti, kde je v zimě potravy velmi málo a není nijak výživná.
Přečtěte si více o životě Nestora Kea:
https://www.zoopraha.cz/irakos/420-ptaci-obyvatele-rakosova-pavilonu/11988-nestor-kea
Tomáš Trojan
Do našeho hledáčku se dostal i nadějný závodník Tomáš Trojan, který se od svých tří let věnuje quadcross sportu. Téměř tři roky jezdí závodně ve vyšší třídě 450 ccm + mezi dospělými.
V roce 2019 odjezdil zkušebně čtyři závody mezinárodního mistrovství České republiky, kde dokázal držet krok s jezdci okolo 10. místa z celkových 25 startujících.
Tomáš se stal díky dobrým výsledkům členem sportovního klubu Sajdkarkros klub Benátky nad Jizerou a Bobeš team quad. https://www.facebook.com/tomas.trojan.520