Nejlepší startupy a jak do nich investovat?

Geniální nápad za miliony – jenže kde vzít miliony na rozjezd podnikání? Po vyčerpání obligátního okruhu FFF (family, friends, fools) se startupy obrací na technologické inkubátory, investiční platformy a soutěže nebo jednotlivé investory. Vyplatí se investovat do startupu i vám? Jaké jsou nejlepší startupy v ČR pro možné investice? To vše rozebereme na následujících řádcích.
Nejlepší startupy a jak do nich investovat?

Startup definujeme jako podnikatelský záměr či nově založenou či začínající společnost, která se obvykle za použití vyspělých technologií rychle vyvíjí a má velký potenciál hospodářského růstu. Zájem investorů o mladé inovativní české firmy každým rokem roste. Z hlediska investování do startupů jde o relativně rizikové vklady – ne každý nápad či záměr má skutečně milionovou hodnotu a ne každý inovátor je podnikatelem schopným dotáhnout svoji ideu až do komerčně úspěšné realizace.

Zkušení investoři proto do jednoho projektu investují zhruba 25 % svých dostupných prostředků a soustředí zejména na startupy s jasným obchodním plánem, který zahrnuje nejen realistický růst společnosti, ale také úspěšnou exit strategii.

 

Možnosti investování do startupů – s andělskými křídly, nebo bez?

Andělskými investory se původně označovali zámožní jedinci, mecenáši umění a divadelních her, které by bez jejich přičinění nemohly spatřit světlo světa. V současné době tak označujeme individuální investory s vlastním kapitálem, který využívají pro financování perspektivních malých a středních firem s výrazným růstovým potenciálem (seed či startup,). Cílem je pochopitelně zhodnocení vložených prostředků.

Obvykle jde o úspěšné podnikatele nebo exmanažery, kteří dokážou startupům poskytnout nejen potřebný kapitál, ale i know-how a důležité obchodní kontakty nebo se jinak aktivně podílet na dalším vývoji startupu. „Andělíčkem“ – drobným andělským investorem – se ale dnes může stát v zásadě každý, kdo má dostatek prostředků na investování do startupu (ale nedisponuje už kupř. kontakty nebo podnikatelským know-how) a připojí se k nějaké specializované investiční platformě podobné třeba crowdfundingu.

I v České republice se totiž objevily sdružení, asociace či skupiny sdružující andělské investory. Pro zájemce vyhledávají vhodné investiční cíle mezi startupy v ČR a inovativními projekty. Investorům předkládají zpravidla vybrané a relevantní investiční příležitosti dle požadovaného zadání. Jde např. o subjekty jako:

  • Busyman.cz – vůbec první platforma svého druhu (zal. 2010),
  • Keiretsu Forum – jedna z největších celosvětových sítí andělských investorů,
  • Business Angels Czech – je součástí evropské investorské skupiny EBAN,
  • Czech Business Angel Association (CBAA) – první asociace andělských investorů v ČR, jejímž cílem je zejména aktivní rozvoj tuzemského andělského investování, zastupování společných zájmů andělských investorů a kultivace podnikatelského prostředí, kde se investoři i startupy pohybují.

 

Financování startupů – risk, nebo zisk aneb několik čísel pro představu

Jak jsme zmínili výše, investice do startupů jsou ze své podstaty poměrně rizikové. Jak moc? Pojďme se podívat na několik zajímavých čísel z roku 2022, která vyplývají z průzkumů investiční skupiny DEPO Ventures, advokátní kanceláře Havel & Partners a agentury CzechInvest:

  • 90 % andělských investorů dokázalo úspěšně zhodnotit investici do startupu. Nejzajímavější byly investice do startupů v ČR, která se zabývaly umělou inteligencí a fintechem.
  • 41 % andělských investorů považuje výkonnost investic do startupů za totožnou, nebo dokonce vyšší ve srovnání s ostatními typy aktiv.
  • 86 % investic do startupů se zhodnotilo alespoň drobným ziskem.
  • 51 % investic se zhodnotilo jedenkrát až pětkrát.
  • 12 % investorů vydělalo více než desetinásobek vložených prostředků.

Ani v roce 2023 nás nečekal žádný výrazný pokles aktivity andělských investorů – většina je dlouhodobě spokojená s výnosy svých investic. Pokud byste chtěli do startupů investovat „po vlastní ose“, níže jsme pro vás z ohně vytáhli několik horkých želízek.

→ Tip: Přečtete si o konci investování do nezodpovědných firem a jak je odhalit pomocí ESG.

 

Nejlepší startupy v ČR v roce 2023

Vytipovat skutečně zajímavý a úspěšný startup nemusí být tak obtížné. Inspirovat se můžete např. čerstvými výsledky již. 16. ročníku soutěže Vodafone Nápad roku, do které se letos přihlásilo celkem 129 projektů. Přikládáme i nejlepší startupy z letošních ročníků soutěží Huawei Startup roku nebo Profinit Technologický projekt roku.

Vítěz Vodafone Nápad roku 2023

  • Startup: MAIA.
  • Typ projektu: hardware a software.
  • Zaměření: medicínské a zdravotní technologie.
  • Stručný popis: speciálně vyvinutý algoritmus s pokročilou AI na HW MAIA vede ke zvýšení kvality i efektivity endoskopických vyšetření, které může zkrátit až o 20 % času. Dokáže přesně identifikovat nálezy a zjednodušit administrativní úkony vygenerováním komplexní závěrečné zprávy.

Vodafone Nápad roku 2023 – 2. místo

  • Startup: Amplla.
  • Typ projektu: hardware.
  • Zaměření: strojní a stavební inženýrství.
  • Stručný popis: unikátní designový hasicí přístroj, který má sloužit jako bod záchrany pro každou situaci a pro každý interiér. Díky špičkovému designu je stále na očích. Dostupný, plně certifikovaný ergonomický hasicí přístroj s bohatou výbavou a celou řadou inovací. Jde o první jednoruční přístroj tohoto typu na světě.

Vodafone Nápad roku 2023 – 3. místo

  • Startup: NEBESYS.
  • Typ projektu: hardware.
  • Zaměření: strojní a stavební inženýrství.
  • Stručný popis: střechy k nerozeznání od tradiční krytiny, ovšem propouštějící světlo. První systém na světě, který je na pohled z vnějšku běžnou střechou a zevnitř je průhledný – umožní vytvořit průvzdušný prostor střešních zahrad, které jsou ukryté před zraky okolí. Sází na inovativní přístup: možnost budovat obytné izolované prostory v nevyužitelných půdách a nad již stojícími budovami vede ke snížení potřeby stavět nové domy na předměstích.

Vodafone Nápad roku 2023 – 4. místo

  • Startup: Posedla.
  • Typ projektu: hardware a software.
  • Zaměření: sport a volný čas.
  • Stručný popis: tento úspěšný startup přináší jako vůbec první trojrozměrně tištěná cyklistická sedla na míru získaná z 3D otisků vašeho těla. Unikátní sedla Joyseat si již koupili zákazníci z 26 zemí celého světa. Prestižní americký magazín BikeRumor tento produkt zařadil do výběru nejlepších cyklo komponentů roku 2022.

Vítěz Huawei Startup roku 2023

  • Startup: Floxgen.
  • Typ projektu: software.
  • Zaměření: big data a jejich analýza.
  • Stručný popis: Floxgen umožňuje zpracovávat big data a agregovat je. Tím usnadňuje život výzkumníkům a laboratořím, lékařům, bioinformatikům i laické veřejnosti. Umožňuje vizuálně zkoumat genetická data nebo je interpretovat pomocí AI napojené na řadu databází.

Vítěz Profinit Technologický projekt roku 2023

  • Startup: FlowPay.
  • Typ projektu: software.
  • Zaměření: fintech.
  • Stručný popis: poskytuje embedded data-driven finanční služby pro chytré a jednoduché financování malých a středních podniků, zejména krátkodobé a střednědobé provozní financování. Díky automatizaci a využití umělé inteligence je možné financování vyřídit snadno online a bez zbytečného papírování.

 

Technologická inkubace úspěšných startupů

Platformy pro technologicky specializované inkubátory podporující firmy, které přinášejí inovativní technologie do komerčních aplikací, jsou zajímavé především jako podpora startupů v ČR. Jedná se tedy o jakési „dotace pro startupy“ – kupříkladu CzechInvest čerstvě oznámil na přelom října a listopadu 2023 třetí výzvu přihlášení nových projektů do přípravné fáze, tzv. preinkubace.

To je jistě zajímavá informace pro startupy samotné, které mohou získat značné množství prostředků na rozjezd – pro případné investory bude zase zajímavá sekce materiálů ke stažení. Najdete tam i firmy, které právě využívají podporu získanou v letošním prvním kole programu (tj. žádaly loni v létě). Můžete zde tedy objevit zajímavé i úspěšné startupy a kontaktovat je s nabídkou dalších investic.

 

V TOTAL SERVICE vám sice s investováním přímo nepomůžeme, ale se sháněním financí už ano – rozložíme vám větší jednorázové investice do ICT do menších splátek a kromě přípravy celého projektu vám zajistíme i výhodnější financováníušetříte až 5 % nákladů. Důvěřují nám startupy i nadnárodní korporáty – ozvěte se nám a přidejte se k nim i vy.

Řešení pro veřejný i komerční sektor

-
S námi už vám nikdo neohrozí data
-
S námi máte vždy IT náklady pod kontrolou
-
Dostupnost 24/7 a 100% zastupitelnost
-
Vstupní audit zdarma

Máte zájem o vyzkoušení nebo dotaz?

Máte-li nějaké dotazy, nechte nám na sebe kontakt. V pracovní době se vám nejpozději do 24 hodin ozveme. Pokud nemáte kontaktní formuláře rádi, kontaktujte nás na telefonním čísle: (+420) 270 002 811 nebo e-mailu: poptavky@totalservice.cz.
- Vaše data jsou chráněna.
Zaujal vás článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Buďte s námi ve spojení

-
TOTAL SERVICE a.s.

Metropolitan Building
U Uranie 954/18
170 00 Praha 7
-

Vzdálená podpora:

get.teamviewer.com/
totalservice