Pozor na „hacknuté“ klávesnice a tiskárny aneb kybernetická bezpečnost koncových zařízení

Žijeme v době, kdy každý rok znamená nové historické maximum počtu hackerských a kybernetických útoků. Společnosti už začínají chápat, že ztráta či únik citlivých dat mohou znamenat těžké ztráty (důvěry, zisku i prostředků). Poradíme vám, jak výrazně posílit vaši IT bezpečnost.
Pozor na „hacknuté“ klávesnice a tiskárny aneb kybernetická bezpečnost koncových zařízení

Kybernetičtí útočníci a hackeři jsou čím dál vynalézavější a neustále chrlí stále promyšlenější malware a ransomware, někdy dokonce pomocí modelů AI. Věděli jste, že dokážou malwarem infikovat i periferie (klávesnice, myši, tiskárny atp.), a dokonce i počítače, které nejsou připojené k síti? V následujícím textu se tedy budeme věnovat především IT bezpečnosti těchto koncových zařízení vaší firemní infrastruktury.

Malware a jeho zlovolná pestrost

Malware je obecný termín označující škodlivý software, který je navržený, aby poškodil počítačový systém nebo aby v něm prováděl nechtěné akce. Mezi malware patří:

  • Viry – malé programy šířící se typicky přílohami e-mailů, které překáží provozu počítače, a to i v extrémní formě, kdy zcela odstraní data na lokálním disku počítače. Prevencí vůči virům ransomwaru je dodržování pravidel IT bezpečnosti a používání kvalitního antiviru.
  • Počítačoví červi – obdobné jako viry (viz výše), ovšem v ještě zákeřnější formě kódu, který se šíří zcela autonomně, tedy bez aktivní účasti uživatele.
  • Trojští koně – škodlivý program, který se skrývá uvnitř jiných legitimních aplikací. Mohou umožnit vzdálené ovládání počítače kybernetickými útočníky.
  • Spyware – programy nainstalované do počítače bez souhlasu a vědomí uživatele, které shromažďují osobní údaje, ale také data o vyhledávání na internetu a jiné informace.
  • Podvodný bezpečnostní software – program se uživatele pokusí přesvědčit, že jeho počítač je nakažen virem a zpravidla vyzývá ke stažení produktu, který tento virus odstraní. Názvy těchto programů často obsahují slova jako antivirus, shield, security apod. To má vzbudit zdání legitimity. Ve skutečnosti ale tyto programy negativně ovlivňují operační systém a komplikují práci s počítačem.
  • Ransomware – drží na koncovém zařízení vaše data jako rukojmí, dokud nezaplatíte určitou částku (obvykle uváděnou v kryptoměně). Neexistuje ovšem žádná záruka, že vám útočníci po zaplacení částky data nebo přístup k zařízení vrátí. Prevencí proti ransomwaru je neotvírání podezřelých příloh e-mailu, nenavštěvování podezřelých webů a provádění pravidelných aktualizací.

Sofistikované kybernetické útoky

Výše jsme uvedli nejběžnější typy malwaru. Kybernetické útoky mohou být ale i velmi sofistikované, prováděné pomocí velmi exotických, nicméně účinných metod. Několik příkladů:

  • „Hacknutá“ klávesnice – jistá odnož malwaru, keylogger, monitoruje stisk každého tlačítka na klávesnici. Bezpečnostní výzkumníci zjistili, že s určitými bezdrátovými klávesnicemi dokážou počítač zcela obejít. Byli schopní ze vzdálenosti až 50 metrů skenovat rádiové signály procházející mezi klávesnicí a počítačem. Zjistili, že mnoho klávesnic odesílalo tyto informace v prostém textu (nezašifrované), a to včetně hesel a platebních údajů. Používejte proto raději klávesnice s technologií Bluetooth, která automaticky šifruje data o stisku kláves, takže je téměř nemožné je zachytit nebo přečíst.
  •  „Hacknutá“ tiskárna – na neohlášený servis firemní tiskárny dorazí „servisní technik“, který do ní nainstaluje infikovaný firmware. Taková tiskárna, je-li připojená k síti, potom může kybernetickým útočníkům odesílat veškeré tiskové soubory včetně citlivých dat. Raději využívejte služeb pouze autorizovaných certifikovaných servisů a důkladně prověřujte osoby zvenčí, které přijdou do styku s vaší IT infrastrukturou.
  • Infikování nepřipojeného počítače – kybernetické útoky minimalizujete, pokud vyhradíte pro zvlášť citlivá data počítač, který nebude připojený k síti. Ani takto drastická metoda ovšem nemusí být stoprocentně účinná. Pokud se podaří útočníkům získat fyzický přístup k zařízení nebo získají přístup skrze oprávněnou osobu prostřednictvím metod sociálního inženýrství, propašují do takového počítače speciální malware. Ten dokáže upravit rychlost ventilátorů počítače a změnit zvuk, který vydávají. Úpravou může malware přenášet citlivá data (např. hesla) jako zvuky do jiného blízkého zařízení s mikrofonem, které je připojeno k internetu. Zní to sice naprosto neuvěřitelně, ale tato metoda opravdu v praxi funguje.

→ Tip: Přečtěte si o ochraně firemních koncových zařízení pomocí technologie ESET.

Kybernetická bezpečnost koncových zařízení

Základem by mělo být nastavení bezpečnostních procesů i politiky ve vaší společnosti tak, aby se minimalizovalo jakékoli riziko ztráty či zneužití dat. Softwarovou ochranu pak zajistí tyto systémy:

  • MDM (Mobile Device Management) – zajistí IT bezpečnost koncových mobilních zařízení.
  • EMM (Enterprise Mobility Management) – stejné jako v předchozím případě, jde o robustnější řešení pro větší podniky.
  • DLP (Data Loss Prevention) speciální software (např. Safetica), který u nadefinovaných oblastí dokáže určit potenciální nebezpečí, které by mohlo vyústit ve ztrátu citlivých dat. Na základě těchto určení pak nabízí či nastavuje opatření, která efektivně umožní úniku dat předcházet.

 

Pokud nechcete nic nechat náhodě – a stav vaší kybernetické bezpečnosti koncových zařízení byste rozhodně náhodě ponechávat neměli – obraťte se na nás. Pomůžeme vám s nastavením bezpečnostních procesů a společně vybereme optimální řešení zabezpečení vašich koncových zařízení.

 

Řešení pro veřejný i komerční sektor

-
S námi už vám nikdo neohrozí data
-
S námi máte vždy IT náklady pod kontrolou
-
Dostupnost 24/7 a 100% zastupitelnost
-
Vstupní audit zdarma

Máte zájem o vyzkoušení nebo dotaz?

Máte-li nějaké dotazy, nechte nám na sebe kontakt. V pracovní době se vám nejpozději do 24 hodin ozveme. Pokud nemáte kontaktní formuláře rádi, kontaktujte nás na telefonním čísle: (+420) 270 002 811 nebo e-mailu: poptavky@totalservice.cz.
- Vaše data jsou chráněna.
Zaujal vás článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích
Co se změní v GDPR v roce 2023
<--
Předchozí článek

Buďte s námi ve spojení

-
TOTAL SERVICE a.s.

Metropolitan Building
U Uranie 954/18
170 00 Praha 7
-

Vzdálená podpora:

get.teamviewer.com/
totalservice