Proč jsou české podniky konzervativní v IT a proč vy byste být neměli

Cloud a cloudové služby se i v konzervativním Česku pomalu ale jistě stávají standardem, nikoliv moderním výstřelkem. Na druhou stranu není cloud jako cloud a celková, resp. smysluplná digitální transformace podniku neznamená digitalizaci faktur a aktivní vystupování na sociálních sítích. Pojďme si vysvětlit, co je vlastně smyslem digitalizace a proč se vám vyplatí držet krok s dobou.
Proč jsou české podniky konzervativní v IT a proč vy byste být neměli

Digitalizace a digitální transformace je stále skloňovanější pojem, ale ne každý tak docela zná jeho pravý význam. Nejde jen o to, že namísto papírových dokumentů používáte ve firmě ty digitální, nebo že jste nahradili „klasické píchačky“ vstupními kartami s bezkontaktními čipy. Do důsledku vzato není ani až tak zásadní to, že jste migrovali své firemní IT do cloudu, byť je to jistě krokem vpřed. Pokud jde o smysluplnou digitální transformaci, která není jen samoúčelným gestem navenek, jde především o změnu přístupu a myšlení.

To znamená, že s ohledem rostoucí konkurenční prostředí je zapotřebí, aby společnosti využívaly všech dostupných moderních technologií a postupů. Zásadní je potom je procesně podchytit tak, aby technologie a firemní procesy zefektivnily a zjednodušily práci svým zákazníkům a partnerům, ale i vlastním zaměstnancům.

 

České podniky jsou konzervativní

České firmy a společnosti implementují technologické trendy a novinky ve srovnání se západním světem relativně pomalu. Přitom máme dostatek kvalifikovaných expertů, zejména v oblasti vývoje – jde cca o 40 % z celého regionu střední a východní Evropy. Zdálo by se tedy, že by Česká republika měla být technologickým lídrem, nicméně větší české podniky vycházejí spíše z německého konzervativního modelu. To by nemuselo být samo o sobě špatné, nicméně ve srovnání s USA – tedy nejrychlejším globální inovátorem – je rozdíl v několika řádech. Dobrou zprávou je, že už se české podniky nebojí veřejného cloudu, nicméně se zpravidla omezují na pouhý zlomek cloudových služeb a ignorují celé dostupné portfolio nebo nové přelomové principy jako např. „serverless“.

→ Tip: Mohlo by vás zajímat, jaké výhody přinese vaší společnosti cloud IaaS.

 

Jak posunete digitální transformaci kupředu?

Pokud tápete, jak a čím začít, nejprve důkladně zmapujte své firemní procesy. Zkuste se zaměřit na to, jak je můžete postupy a procesy automatizovat a optimalizovat.

Níže pro vás máme vytipováno několik oblastí, kde můžete posunout dosavadní konzervativní přístup k přístupu modernějšímu, agilnějšímu, flexibilnějšímu, a tedy i konkurenceschopnějšímu.

Ženy v IT

Opravdu na tomto místě nehodláme rozebírat kontroverzní problematiku feminismu, inkluze, diverzity a kvót. Pravdou nicméně je, že i ve společnostech, které jsou primárně zaměřené na IT, najdete ženy převážně v pracovních pozicích asistentek, personalistek či účetních.

Pokud jste „muž z IT“, nikdo se nebude nevěřícně podivovat tomu, že jste vystudoval informatiku, a když budete mít pracovní kout u dveří, nebudou si vás plést s recepční. Můžete dojít k tomu, že IT a programování jsou disciplíny, kde na pohlaví nesejde, tj. že malý počet žen v IT je daný tím, že to dělat nechtějí. Tedy ne ze zcela odlišných důvodů, a sice, že se v převážně maskulinním prostředí nemusí cítit dobře.

Je sice pravdou, že muži a ženy mají poněkud odlišné predispozice a „vrozené rozdíly“, nicméně výrazně zásadnější roli zde hraje spíše společenské konvence. Díky tomu ženy mají tendence se v oblasti IT spíše podceňovat, zatímco u mužů je tomu přesně naopak – pokud bychom ale jejich reálné schopnosti otestovali, mohou být zcela totožné. Z pracovního hlediska jsou navíc ženy v IT výkonné a spolehlivé, bohužel je jich nedostatek. Zkuste to napravit právě u vás, třeba i vzdělávacími programy.

BYOD

Pod zkratkou BYOD (Bring Your Own Device) se skrývá firemní politika umožňující zaměstnancům vlastní hardware. Mezi výhody BYOD patří významné zlepšení produktivity zaměstnanců, možnost mít kdykoli a kdekoli dostupné aplikace a data a samozřejmě snížení nákladů při zadávání veřejných zakázek a řízení hardwaru. V neposlední řadě i zvýšení vaší atraktivity v očích zájemců o práci ve vaší společnosti.

Na druhou stranu je v případě nasazení BYOD politiky zcela klíčová otázka kybernetické bezpečnosti, zejména potom zabezpečení koncových zařízení.

→ Tip: Věděli jste, že průměrně každý čtvrtý zaměstnanec ohrožuje firemní data?

Buďte pozitivní

Management by měl držet krok s novými technologiemi. Pokud bude mít rigidní a konzervativní pohled na IT a na vše řeknete „NE“, přestanou se proaktivní zaměstnanci ozývat s nápady a návrhy na další inovace. Úzce s tím souvisí i používání start-upových technologií a dodavatelů, kteří jsou mnohdy odmítaní jen proto, že jde startup a hrozí riziko krachu dodavatele, který nedokončí zakázku.  Realita je taková, že některé z těchto malých společností vytváří opravdu vynikající a inovativní věci.

 

Ať už byste rádi rozšířili portfolio cloudových služeb, nebo zajistili kybernetickou bezpečnost koncových zařízení, či konzultovali další kroky k úspěšné digitální transformaci vaší společnosti, kontaktujte nás. V IT působíme přes 26 let a máme více než 300 stálých zákazníků ze soukromého i veřejného sektoru.

Zaujal vás článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Řešení pro veřejný i komerční sektor

-
S námi už vám nikdo neohrozí data
-
S námi máte vždy IT náklady pod kontrolou
-
Dostupnost 24/7 a 100% zastupitelnost
-
Vstupní audit zdarma

Máte zájem o vyzkoušení nebo dotaz?

Máte-li nějaké dotazy, nechte nám na sebe kontakt. V pracovní době se vám nejpozději do 24 hodin ozveme. Pokud nemáte kontaktní formuláře rádi, kontaktujte nás na telefonním čísle: (+420) 270 002 811 nebo e-mailu: poptavky@totalservice.cz.
- Vaše data jsou chráněna.

Buďte s námi ve spojení

-
TOTAL SERVICE a.s.

Metropolitan Building
U Uranie 954/18
170 00 Praha 7
-

Vzdálená podpora:

get.teamviewer.com/
totalservice