Proč a jak zálohovat Microsoft 365?

Společnost Microsoft poskytuje v rámci služby SaaS aplikaci Microsoft 365. Díky cloudové podpoře se tato aplikace laickému uživateli může jevit jako nadprůměrně bezpečná, co se týče možnosti ztráty dat. Je tomu ale skutečně tak? V tomto textu se podíváme na to, v čem leží rizika Microsoft 365 a kdy a proč je dobré využít zálohovací podpory.
Proč a jak zálohovat Microsoft 365?

Společnost Microsoft poskytuje v rámci služby SaaS aplikaci Microsoft 365. Díky cloudové podpoře se tato aplikace laickému uživateli může jevit jako nadprůměrně bezpečná, co se týče možnosti ztráty dat. Je tomu ale skutečně tak? V tomto textu se podíváme na to, v čem leží rizika Microsoft 365 a kdy a proč je dobré využít zálohovací podpory.

 

Bezpečnost kancelářských programů Office

Sdílené kancelářské SaaS programy Microsoft 365 v současné době představují skutečně výhodnou volbu. Zejména v kontextu současné pandemické situace se ukazuje maximální užitečnost možnosti využívat programy z více zařízení, ale i funkce škálovatelnosti či finanční úspornosti cloudového programu. 

Navzdory těmto kladům se ukazuje, že pro účely uchovávání firemních dat cloudový Microsoft 365 není zcela dostačující a pro maximální bezpečnost je nutné jej pojistit skrze zálohovací aplikaci. Proč?

Jakkoliv společnost Microsoft v rámci profesionálního přístupu poskytuje maximální bezpečnost v rámci jimi provozovaných serveroven a cloudového prostředí, nezajišťuje již stoprocentní ochranu dat, dojde-li k jejich ohrožení ze strany koncového uživatele.

V praxi to znamená, že pokud je váš počítač napaden hackery či pokud dojde k chybě ze strany zaměstnanců, a vy na tyto změny nezareagujete dostatečně rychle, Microsoft nemůže zajistit, že data budou skutečně obnovena. O data tak můžete velice snadno přijít. 

 

Model sdílené odpovědnosti

Microsoft tak v rámci bezpečnosti poskytuje něco, co by se dalo nazvat modelem sdílené odpovědnosti. Mezi jeho odpovědnosti patří:

  • Ochrana proti ztrátě dat vlivem hardwarového výpadku či jiné katastrofy.
  • Krátkodobá ochrana dat vůči administrátorským chybám. V rámci krátkodobé ochrany se jedná o funkce, jako je nastavitelné verzování v aplikaci SharePoint, dvouúrovňový koš či jednodenní možnost obnovit smazané či upravené soubory v systému OneDrive.

V rámci funkce krátkodobé ochrany dat tedy Microsoft skutečně automaticky zálohuje data zadaná uživatelem, ale jedná se pouze o časově omezenou funkci. Časové rozhraní se pak liší u jednotlivých možností, zpravidla jde o dny či týdny (u záloh SharePointu se např. jedná o 14 dnů). 

Z tohoto důvodu Microsoft doporučuje spolupráci se zálohovacími řešeními třetích stran, které poskytují skutečnou obranu před potenciální ztrátou dat.

 

V čem leží největší nebezpečí? 

Podle výzkumu společnosti Veeam (jedné z lídrů zálohovacích řešení) se z 1000 dotazovaných IT odborníků 81 % setkalo se ztrátou dat. Míra rizika je tedy opravdu vysoká. 

V praxi se jednalo o velice různorodé situace, jako např.

  • napadení hackerem, virem či malwarem
  • nechtěné smazání dat z důvodu nedostatečné kompetence administrátora
  • samovolné poškození jednotlivých souborů
  • účelové jednání, individuální snaha poškodit soubory firmy
  • či kombinace více nešťastných náhod

 

Jakkoliv Microsoft tedy skutečně poskytuje krátkodobé zálohování dat, pokud problém detekujete později, než je stanovená doba krátkodobých záloh, data již nemusí být možné obnovit

 

Jak zajistit bezpečnost dat? 

Neváhejte a obraťte se se zálohováním na třetí stranu. TOTAL SERVICE zprostředkovává služby systému Veeam Cloud Connect, které zajišťují téměř nepřetržitou ochranu dat a jednodušší obnovu infrastruktury. Kromě technologie Veeam poskytujeme také služby ostatních vendorů, zejména Veritas, Amavar či IBM. Společně vám pomůžeme najít řešení, díky kterému budou vaše data skutečně v bezpečí.

 

 

 

Řešení pro veřejný i komerční sektor

-
S námi už vám nikdo neohrozí data
-
S námi máte vždy IT náklady pod kontrolou
-
Dostupnost 24/7 a 100% zastupitelnost
-
Vstupní audit zdarma

Máte zájem o vyzkoušení nebo dotaz?

Máte-li nějaké dotazy, nechte nám na sebe kontakt. V pracovní době se vám nejpozději do 24 hodin ozveme. Pokud nemáte kontaktní formuláře rádi, kontaktujte nás na telefonním čísle: (+420) 270 002 811 nebo e-mailu: poptavky@totalservice.cz.
- Vaše data jsou chráněna.
Zaujal vás článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Buďte s námi ve spojení

-
TOTAL SERVICE a.s.

Metropolitan Building
U Uranie 954/18
170 00 Praha 7
-

Vzdálená podpora:

get.teamviewer.com/
totalservice