Malware: co to je a jak se proti němu bránit

Útočí na nás škodlivé programy sbírající citlivá data a hesla, kódy měnící pozadí na Windows nebo pirátské kopie her a filmů. Hackeři, kteří mají malware na svědomí, jsou stále vynalézavější, a tak tento škodlivý kód od doby svého vzniku hodně pokročil. Dnes má malware hned několik tváří a na uživatele číhá doslova na každém rohu. Pojďte se s jeho druhy seznámit a zjistěte, jak se jim účinně bránit.
Malware: co to je a jak se proti němu bránit

Co je malware?

Tímto slovem označujeme veškerý druh kódu, který byl vytvořen s cílem poškodit operační systém, aplikaci nebo celý počítač. Největší rozkvět malware nastal v 80. letech, kdy se výrobou virů začaly zabývat nadšenci do informatiky a jednotlivci, kteří ho následně rozšířili přes servery se všeobecným přístupem.

 

První známý malware se objevil nedlouho poté, co se začaly do světa rozšiřovat počítače. Dnes má mnoho tváří. Může se šířit v podobě viru, trojského koně, červa, spywaru, adwaru nebo třeba ransomwaru.

 

Viry = programy, které mohou odstranit data z disku nebo rovnou poškodit SW i HW. Jsou naprogramované tak, aby se šířily kopírováním sebe samých.

 

Trojské koně = programy, které se snaží tvářit pro uživatele užitečně. Do počítače se dostávají stažením, kdy se uživatel mylně domnívá, že stahuje například hru nebo film. Jejich počátek sahá už do 80 let, kdy se kód šířil na fyzických médiích, většinou disketách.

 

Červ = software, který si uživatel sám nestáhne. Naopak se šíří plně bez jeho vědomí. Červi se vždy snaží napadnout co nejvíce počítačů.

 

Spyware = nejsou tolik škodlivé jako ostatní viry. Uživateli škodí tím, že mu zobrazují reklamy a sbírají o něm i jeho počítači informace.

 

Adware = představují formu obtěžující reklamy, která má podobu vyskakujících oken či bannerů. Uživatelům znepříjemňují práci s aplikacemi a snaží se mu nabídnout jejich „prémiové verze“, které jsou zpoplatněné, ale bez reklam.

 

Ransomware = pro útočníky představuje způsob, jak si rychle vydělat. Uživatel si virus stáhne a spustí, poté jsou mu zašifrována veškerá data a je vyzván k uhrazení výkupného, které se s plynoucím časem zvyšuje. Tyto viry necílí jen na jednotlivce, ale také na organizace, kde mohou napáchat nevyčíslitelné škody. Platit vyděračům se obvykle nedoporučuje, protože uživatel nikdy nemá jistotu, že svá data dostane skutečně zpět.

 

Tip: Zjistěte, jaká je cena uniklých dat.

 

Letem světem historií malwaru

První historicky známý malware, byl program „králík“. Jeho škodlivá síla spočívala v šíření kopírováním sama sebe. Zatímco dnešní uživatel by nad takovým „problémem“ mávl rukou, v době, kdy se „králík“ objevil, dokázal tehdejší uživatele pěkně potrápit. Zpomaloval totiž operační systém a důsledkem toho docházelo k poměrně vysokému čerpání systémových prostředků.

 

O něco vyspělejším programem byl „The Creeper“, který se objevil na počátku 70. let. Ten se již kopíroval přes síť, kde poté přetěžoval systémové prostředky. Odpovědí na tento virus byl první antivirový program nazývaný Reeper.

 

Od okrádání o systémové prostředky se odvrátil až kód zvaný Elk Cloner, který přidával svůj kód na první sektor diskety. Uživatele nejčastěji trápil nežádoucím textem, který vyskakoval na obrazovce.

 

Průlomovým byl rok 1987, který s sebou přinesl virus Vienna. Ten byl inspirován publikací knihy Ralfa Burgera „Computer Viruses: a High-tech disease“. V té bylo podrobně vysvětleno, jak při psaní virů postupovat. Ne náhodou jich v tomto období vzniklo opravdu požehnaně.

 

Hitem 90. let byly viry směřované na MBR (startovací) oddíly. Toto období s sebou přineslo nové typy virů jako například Murphy, Disk killer, Nomenchlatura, Beast nebo Tequila.

 

One_Half.3544.A – legendární vir, který byl pro většinu antivirů oříškem, protože se velmi špatně detekoval. Jednalo se pravděpodobně o první virus, který šifroval data na disku. Mezi uživateli způsoboval paniku, jelikož jeho neodborné odstranění vedlo ke ztrátě dat. Ve stejném roce, tedy 1994, byl zaznamenán i první virus, který napadl objektově orientované soubory – Shifter.

 

Tip: Zálohujte svá data a zajistěte, že o ně nikdy nepřijdete.

 

Jak se bránit proti malwaru?

  1. Svůj hardware, operační systém i aplikace průběžně aktualizujte.
  2. Ověřte si důvěryhodnost webových stránek, ze kterých chcete data stahovat.
  3. Neklikejte na odkazy, které působí nevěrohodně.
  4. Při otevírání příloh e-mailů buďte obezřetní.
  5. Vyskakovací okna, která vás nabádají ke stažení softwaru, ignorujte.
  6. Sdílení souborů ze svého počítače omezte na minimum.
  7. Používejte antimalwarový a antivirový program.

 

Antimalwarovým programem odhalíte, jestli váš počítač není napaden

Častou známkou napadení škodlivým softwarem je zpomalený počítač. Typické jsou časté pády systému, rozesílání spamu či vyskakování nežádoucích oken.

 

Pokud chcete mít jistotu, že váš počítač není napaden malwarem, ověřte si to v nástroji pro vyhledávání malwaru, který je součástí všech antimalwarových a většiny antivirových nástrojů.

 

Chcete mít jistotu, že k napadení ani nedojde? Outsourcujte kybernetickou bezpečnost na odborníky z TOTAL SERVICE. Provedeme analýzu Vaší IT bezpečnosti, nasadíme bezpečnostní technologie a budeme dohlížet na bezpečnost vašich ICT systémů.

Řešení pro veřejný i komerční sektor

-
S námi už vám nikdo neohrozí data
-
S námi máte vždy IT náklady pod kontrolou
-
Dostupnost 24/7 a 100% zastupitelnost
-
Vstupní audit zdarma

Máte zájem o vyzkoušení nebo dotaz?

Máte-li nějaké dotazy, nechte nám na sebe kontakt. V pracovní době se vám nejpozději do 24 hodin ozveme. Pokud nemáte kontaktní formuláře rádi, kontaktujte nás na telefonním čísle: (+420) 270 002 811 nebo e-mailu: poptavky@totalservice.cz.
- Vaše data jsou chráněna.
Zaujal vás článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Buďte s námi ve spojení

-
TOTAL SERVICE a.s.

Metropolitan Building
U Uranie 954/18
170 00 Praha 7
-

Vzdálená podpora:

get.teamviewer.com/
totalservice