Kubernetes

Kubernetes v posledních letech zažívají obrovský boom. V IT prostředí se jedná o termín, který zaslouženě vyvolává téměř posvátnou úctu. Ačkoliv o kubernetes existuje obrovské množství literatury, mimo svět IT se jedná o pojem relativně neznámý. Co to kubernetes je, na jakém principu funguje a jaké jsou jeho největší výhody?
Kubernetes

Kapitán lodi a jeho kybernetické kontejnery

Kubernetes je starořecký termín pro kapitána lodi. Původ slova přitom hezky vypovídá o jeho významu. Kubernetes totiž úzce souvisí s tzv. softwarovými kontejnery a pomáhá je spravovat. 

 

Kontejnery v rámci softwarového inženýrství a vývoje aplikací plní podobnou funkci jako kontejnery v obchodním průmyslu. Tam představují nádobu, do které se ukládá zboží, aby s ním šlo lépe manipulovat. Stejně tak v rámci softwarového vývoje kontejner seskupuje kód aplikace, související konfigurační soubory, knihovny a soubory potřebné k jejímu spuštění. Díky kontejnerům mohou vývojáři a odborníci na IT snadno a beze změn nasazovat aplikace v různých prostředích

 

V oblasti vývoje aplikací zažívá kontejnerizace v posledních osmi letech boom. Větší aplikace ve většině případů sestávají z mnoha kontejnerů, které se ještě dále seskupují a vrství. Spolu s komplikovaností infrastruktury tak vyvstávají problémy spojené s jejich správou i s kapacitou serveru, na kterém je aplikace vyvíjena. 

 

A proto přichází do hry Kubernetes. Kubernetes pomáhá optimalizovat využití jednotlivých kontejnerů a distribuovat je podle potřeby dané aplikace. Jednoduše řečeno, Kubernetes je OpenSource software, který jako kybernetický kapitán pomáhá organizovat rozmístění kontejnerů na své lodi. 

 

Jaké jsou hlavní výhody Kubernetes?

Víme tedy, co Kubernetes znamená. Pojďme si vysvětlit jeho hlavní výhody.

 

1. Nehrozí vám přetížení aplikace

Většina aplikací se potýká s tzv. peak traffic, tedy s vrcholem návštěvnosti. Příkladem může být např. aplikace na objednávání jídla, která je v např. v poledních hodinách oproti jiným časům extrémně vytížena. V praxi to má za následek, že aplikace pro koncového uživatele může být nedostupná. Díky Kubernetes však ve chvíli, kdy začne hrozit peak traffic, dochází k dočasnému zdvojení/znásobení počtu kontejnerů, díky čemuž se krátkodobě zvýší výkon aplikace. Uživatel tak s ní nemá žádné problémy a výkon aplikace je dostatečný.
 

2. Snížení nákladů na infrastrukturu

Tato funkcionalita působí i opačným způsobem. Ve chvíli, kdy je provoz v aplikaci nižší, Kubernetes optimalizuje – snižuje výkon aplikace. Neplatíte tak za výkon, který zrovna nevyužíváte.

 

3. Zvýšení bezpečnosti infrastruktury

Kontejnery nejsou zcela stabilní a někdy může dojít k jejich neplánovanému zániku. V takovém případě Kubernetes zajistí, že je zaniklý kontejner okamžitě nahrazen jiným, identickým. Infrastruktura vaší aplikace je tak mnohem bezpečnější.
 

4. Přenositelnost úloh

Kontejnery jsou oddělené od příslušné aplikace a při využití Kubernetes jsou zcela přenositelné. Můžete je tak konzistentně přesouvat mezi cloudovými prostředími.
 

5. Vývoj „dokonalé“ aplikace

Obrovské množství úkolů v rámvi správy infrastruktury jsou díky Kubernetes automatizovány. Využitím Kubernetes tak umožníte vývojářům soustředit se na komplikovanější a zásadnější problémy či další budování a rozšiřování. Kubernetes vám umožní vývoj „dokonale spolehlivé“ aplikace. 

 

Výhod Kubernetes je nespočet, a proto není divu, že se okolo něj vyvinula obrovská komunita, která se i nadále rozvíjí. O Kubernetes i cloudových službách, které nabízíme ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi, se dozvíte zde: https://www.totalservice.cz/cloudova-infrastruktura/

Řešení pro veřejný i komerční sektor

-
S námi už vám nikdo neohrozí data
-
S námi máte vždy IT náklady pod kontrolou
-
Dostupnost 24/7 a 100% zastupitelnost
-
Vstupní audit zdarma

Máte zájem o vyzkoušení nebo dotaz?

Máte-li nějaké dotazy, nechte nám na sebe kontakt. V pracovní době se vám nejpozději do 24 hodin ozveme. Pokud nemáte kontaktní formuláře rádi, kontaktujte nás na telefonním čísle: (+420) 270 002 811 nebo e-mailu: poptavky@totalservice.cz.
- Vaše data jsou chráněna.
Zaujal vás článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Buďte s námi ve spojení

-
TOTAL SERVICE a.s.

Metropolitan Building
U Uranie 954/18
170 00 Praha 7
-

Vzdálená podpora:

get.teamviewer.com/
totalservice