Kubernetes

Kubernetes v posledních letech zažívají obrovský boom. V IT prostředí se jedná o termín, který zaslouženě vyvolává téměř posvátnou úctu. Ačkoliv o kubernetes existuje obrovské množství literatury, mimo svět IT se jedná o pojem relativně neznámý. Co to kubernetes je, na jakém principu funguje a jaké jsou jeho největší výhody?
Kubernetes

Kapitán lodi a jeho kybernetické kontejnery

Kubernetes je starořecký termín pro kapitána lodi. Původ slova přitom hezky vypovídá o jeho významu. Kubernetes totiž úzce souvisí s tzv. softwarovými kontejnery a pomáhá je spravovat. 

 

Kontejnery v rámci softwarového inženýrství a vývoje aplikací plní podobnou funkci jako kontejnery v obchodním průmyslu. Tam představují nádobu, do které se ukládá zboží, aby s ním šlo lépe manipulovat. Stejně tak v rámci softwarového vývoje kontejner seskupuje kód aplikace, související konfigurační soubory, knihovny a soubory potřebné k jejímu spuštění. Díky kontejnerům mohou vývojáři a odborníci na IT snadno a beze změn nasazovat aplikace v různých prostředích

 

V oblasti vývoje aplikací zažívá kontejnerizace v posledních osmi letech boom. Větší aplikace ve většině případů sestávají z mnoha kontejnerů, které se ještě dále seskupují a vrství. Spolu s komplikovaností infrastruktury tak vyvstávají problémy spojené s jejich správou i s kapacitou serveru, na kterém je aplikace vyvíjena. 

 

A proto přichází do hry Kubernetes. Kubernetes pomáhá optimalizovat využití jednotlivých kontejnerů a distribuovat je podle potřeby dané aplikace. Jednoduše řečeno, Kubernetes je OpenSource software, který jako kybernetický kapitán pomáhá organizovat rozmístění kontejnerů na své lodi. 

 

Jaké jsou hlavní výhody Kubernetes?

Víme tedy, co Kubernetes znamená. Pojďme si vysvětlit jeho hlavní výhody.

 

1. Nehrozí vám přetížení aplikace

Většina aplikací se potýká s tzv. peak traffic, tedy s vrcholem návštěvnosti. Příkladem může být např. aplikace na objednávání jídla, která je v např. v poledních hodinách oproti jiným časům extrémně vytížena. V praxi to má za následek, že aplikace pro koncového uživatele může být nedostupná. Díky Kubernetes však ve chvíli, kdy začne hrozit peak traffic, dochází k dočasnému zdvojení/znásobení počtu kontejnerů, díky čemuž se krátkodobě zvýší výkon aplikace. Uživatel tak s ní nemá žádné problémy a výkon aplikace je dostatečný.
 

2. Snížení nákladů na infrastrukturu

Tato funkcionalita působí i opačným způsobem. Ve chvíli, kdy je provoz v aplikaci nižší, Kubernetes optimalizuje – snižuje výkon aplikace. Neplatíte tak za výkon, který zrovna nevyužíváte.

 

3. Zvýšení bezpečnosti infrastruktury

Kontejnery nejsou zcela stabilní a někdy může dojít k jejich neplánovanému zániku. V takovém případě Kubernetes zajistí, že je zaniklý kontejner okamžitě nahrazen jiným, identickým. Infrastruktura vaší aplikace je tak mnohem bezpečnější.
 

4. Přenositelnost úloh

Kontejnery jsou oddělené od příslušné aplikace a při využití Kubernetes jsou zcela přenositelné. Můžete je tak konzistentně přesouvat mezi cloudovými prostředími.
 

5. Vývoj „dokonalé“ aplikace

Obrovské množství úkolů v rámvi správy infrastruktury jsou díky Kubernetes automatizovány. Využitím Kubernetes tak umožníte vývojářům soustředit se na komplikovanější a zásadnější problémy či další budování a rozšiřování. Kubernetes vám umožní vývoj „dokonale spolehlivé“ aplikace. 

 

Výhod Kubernetes je nespočet, a proto není divu, že se okolo něj vyvinula obrovská komunita, která se i nadále rozvíjí. O Kubernetes i cloudových službách, které nabízíme ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi, se dozvíte zde: https://www.totalservice.cz/cloudova-infrastruktura/

Zaujal vás článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Spolupracujte s TOTAL SERVICE a nechte vše v oblasti ICT na nás

Buďte s námi ve spojení

-
TOTAL SERVICE a.s.

Metropolitan Building
U Uranie 954/18
170 00 Praha 7
-

Vzdálená podpora:

get.teamviewer.com/
totalservice
-

Recepce:
(+420) 270 002 811

Hot-line 24/7/365
(+420) 270 002 800

Máme řešení pro veřejný i komerční sektor

-
Plánujeme váš rozvoj ICT
-
Nastavíme ICT rozpočet
-
24/7 dostupnost a zastupitelnost
-
Nepřetržitá podpora L1–L3

Kontaktujte nás

Zanechte nám kontakt a krátkou informaci o tom, co právě řešíte, a my se s vámi spojíme. Pokud nemáte kontaktní formuláře rádi, ozvěte se nám na telefonní číslo (+420) 270 002 811.
- Vaše data jsou chráněna.