IT bodyshopping – trend, nebo cesta do pekel?

Kupovat programátory a další IT experty jako housky na krámě? Představa, že si pro každý specifický aspekt IT „pořídíte“ úzce zaměřeného IT experta, je pro mnohé lákavá. Není tedy divu, že roste zájem o IT bodyshopping, jakousi extrémní a specifickou formu IT outsourcingu. Tento trend má kromě nesporných výhod i specifická rizika a úskalí. Přečtěte si, jak může IT bodyshopping pomoci vašemu podnikání, ale i na co byste si měli dát pozor.
IT bodyshopping – trend, nebo cesta do pekel?

Pomocí outsourcingu vyčleníte různé činnosti související s vaším podnikáním a smluvně je svěříte jiné společnosti nebo jednotlivé osobě, obvykle specializované na příslušnou činnost. V praxi to znamená, že outsourcovanou činnost nezajišťují vaši zaměstnanci, nýbrž externisté na základě příslušné smlouvy.

IT outsourcing je stále populárnější. Vyplatí se hned z několika důvodů: jste pružnější, efektivnější a ekonomičtější. Externí IT služby totiž využíváte pouze do té míry, jak aktuálně potřebujete. Externisté, o kterých bude ještě řeč, se obvykle více snaží a pokud jde o IT experty, požadovanou službu obvykle vykonají v kratším čase než stálí zaměstnanci bez dané specializace. Ekonomičtější jste proto, že platíte jen za to, co skutečně využijete, a navíc vám odpadnou náklady, které vás stojí interní zaměstnanci – paradoxně vás tedy práce externího specialisty může vyjít levněji než méně kvalifikovaná činnost běžného interního zaměstnance.   

A tím se dostáváme k IT bodyshoppingu – jde totiž přesně o to, co jsme popisovali výše, tedy dočasný pronájem pracovní síly v oblasti IT. Největší výhodou tohoto řešení je kromě jednoznačné specializace pracovníka také výše uvedené ušetření nákladů a námahy s řešením odborných problémů. Typicky se takto najímají programátoři, administrátoři sítě, pracovníci technické podpory, databázoví specialisté a další IT experti.  

Proč IT bodyshopping?

Technickou odbornost může být obtížné získat a podniky čelí výzvám nejen při hledání této odbornosti, ale také při udržení kvalifikovaných, zkušených a dobře vyškolených profesionálů, kteří dokážou efektivně zajišťovat provoz IT. Kromě toho se mnoho firem potýká s vysokými náklady na školení a dalšími režijními náklady na nábor specialistů na IT.  V důsledku toho mnohým interním zaměstnancům chybí pevný základ provozní rutiny a profesionality.

To nakonec vede k tomu, že IT oddělení čelí téměř neustálým problémům, což často vytváří nezdravý tlak na stávající zaměstnance, aby kvalitně zajišťovali hladký chod každodenních operací. Kromě tohoto tlaku se v rámci interního IT oddělení projevují výkyvy v personálním vytížení jako nemoc nebo dovolená, které způsobují akutní nedostatek zaměstnanců.

V rámci neustále se měnící dynamiky současného světa poskytuje IT bodyshopping nový strategický přístup k získávání personálních zdrojů, který může organizacím umožnit splnit jejich požadavky na zaměstnance, ale také udržet náklady na minimu. Umožňuje společnostem získat přístup ke kvalifikovaným jednotlivcům nebo týmu profesionálů, kteří mohou pracovat na dálku nebo v prostorách podniku, ve spojení s jeho stávajícím IT týmem. Může navíc pomoci vypořádat se s tlakem nedostatku zaměstnanců v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu nebo zaplnit kritické mezery v technologických dovednostech ve společnosti.

Podle průzkumu Harvey Nash je 73 % šéfů amerických IT společností velmi znepokojeno inovačním potenciálem svého IT oddělení. Až 42 % z nich si myslí, že právě nízká kvalifikace a schopnosti interních IT pracovníků budou nejvíce bránit dalšímu rozvoji. Jak už jsme předeslali, externisté bývají obvykle efektivnější, musí se více otáčet a inovovat, aby zaujali klienty, kdežto interní zaměstnanci mají přece jen určitou „jistotu“.

Není expert jako expert – odbornost neznamená spolehlivost

I když se IT bodyshopping v mnoha oblastech vyplatí, má i své nevýhody. Pokud si IT expertů najdete více, bude vám velmi rychle narůstat objem komunikace, která výrazně nabude na objemu a bude vás stát hodně času. Nejde ale jen o objem. Mnohdy se doslechnete, že najatý specialista nemá aktuálně čas nebo že něco nejde vyřešit způsobem, který jste si představovali.

Specialista si občas nabere příliš mnoho zakázek a nemá na rozdíl od specializované agentury možnost předat něco kolegovi. A v mnoha případech nemá ani kolegu, se kterým by problém vyřešil nebo s kým by se poradil. V jiných případech jsou zapotřebí interdisciplinární konzultace. Databázový expert pak nemá k dispozici síťaře a programátor nemá po ruce SEO konzultanta nebo technika.

V tomto okamžiku byste měli začít uvažovat strategicky a zvážit pro IT outsourcing specializovanou firmu. Je to výhodnější udělat v předstihu, tj. ještě před zahlcením bodyshoppera. Obvykle se stává, že s agenturou komunikuje neochotně nebo vůbec, protože ji vnímá jako svoji konkurenci, díky které přišel o část zakázky.

 

Svěřte se do rukou profesionálům

IT outsourcing představuje skvělý způsob, jak ušetřit čas i peníze. Za stejnou či v mnoha případech vyšší úroveň poskytovaných IT služeb zaplatíte méně. A navíc získáte kapacity, abyste se mohli soustředit na to, co je pro vaše podnikání skutečně klíčové. Obraťte se na nás, nabídneme vám certifikované specialisty dle konkrétních požadavků.

Řešení pro veřejný i komerční sektor

-
S námi už vám nikdo neohrozí data
-
S námi máte vždy IT náklady pod kontrolou
-
Dostupnost 24/7 a 100% zastupitelnost
-
Vstupní audit zdarma

Máte zájem o vyzkoušení nebo dotaz?

Máte-li nějaké dotazy, nechte nám na sebe kontakt. V pracovní době se vám nejpozději do 24 hodin ozveme. Pokud nemáte kontaktní formuláře rádi, kontaktujte nás na telefonním čísle: (+420) 270 002 811 nebo e-mailu: poptavky@totalservice.cz.
- Vaše data jsou chráněna.
Zaujal vás článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Buďte s námi ve spojení

-
TOTAL SERVICE a.s.

Metropolitan Building
U Uranie 954/18
170 00 Praha 7
-

Vzdálená podpora:

get.teamviewer.com/
totalservice