Edge computing a mesh cloud – revoluce srovnatelná s nástupem internetu?

Nárůst všech přenášených dat až o 61 % do dvou let – tak odhadují budoucnost odborníci ze společnosti Gartner. Nejvíce se na tomto trendu podepisuje nejen nástup IoT (internetu věcí), ale stále rostoucí objem cloudových dat, který posouvá požadavky na přenosové pásmo na hranice limitů nejen datových center. Jaké řešení nabídne cloud computing? A přinese mesh cloud stejnou revoluci jakou znamenal nástup internetu?
Edge computing a mesh cloud – revoluce srovnatelná s nástupem internetu?

O cloud computingu jste s největší pravděpodobností už slyšeli, ale co je edge computing? Nejde o žádnou novinku, ale prakticky nutnost v souvislosti s nástupem IoT a stále rostoucími nároky na objem přenášených dat. Ale začněme pro jistotu definicí základních termínů:

  • Cloud computing – výpočetní procesy se odehrávají v cloudu, tedy ve vzdálených distribuovaných systémech.
  • Edge computing – výpočetní procesy jsou speciálně optimalizované a odehrávají se i na „na kraji“ sítě (ang. „edge“), tedy v koncových zařízeních, resp. v koncovém bodu sítě. Tím mezi serverem a klientem probíhá co nejúspornější komunikace a zařízení si vyměňují skutečně jen ta nejnutnější data.
  • Koncový bod (okraj) sítě – místo, které je topologicky nejblíž koncovým zařízením jako jsou koncové servery, routery nebo jiná koncová zařízení včetně IoT.

Jak si můžete celé nasazení edge computingu představit v praxi? Třeba v moderním průmyslovém provozu, kde jsou ve velkém objemu použity IoT senzory, např. pro měření polohy aktiv a osob a osob, tedy RTLS. Pokud by nedošlo k optimalizaci přenosu dat pomocí edge computingu, všechny informace z výše uvedených senzorů by neustále zatěžovaly firemní síť extrémním množstvím přenášených dat. Při zapojení edge computingu se ale základní zpracování dat načtených senzory proveden přímo v jejich základní výpočetní logice a sítí už potom protéká řádově menší objem dat. Edge computing v tomto případě tedy vede k vyšší propustnosti sítě, menší latenci a nižším nárokům na zátěž cloudu např. ve formě snížení ukládaného množství dat.

 

Má edge computing zelenou?

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud implementujeme řešení založené na principech edge computingu, omezíme přenášená data pouze na nejnutnější komunikaci, což teoreticky vede k:

  • nižším nárokům na výpočetní výkon serverů,
  • nižším požadavkům na šířku datového pásma,
  • snížení latence a zrychlení základních procesů
  • přesnějším výsledkům procesů díky „edge“ analýze dat a
  • snížení rizikovosti kybernetických útoků.

Poslední bod je ovšem skutečně pouze teoretický – pokud by skutečně došlo k bezpečnostnímu incidentu, bude díky důsledné edge computingové architektuře ohrožen jen určitý počet koncových zařízení a hrozí tedy menší reálné dopady a případné škody. Na druhou stranu ale platí, že IoT zařízení nejsou v současné době tak dobře zabezpečená, a tedy můžeme předpokládat, že případný kybernetický útok vedený prostřednictvím IoT bude z pohledu útočníka snáze realizovatelný. I z toho důvodu můžeme očekávat, že se v brzké budoucnosti dočkáme navýšení zabezpečení IoT zařízení.

Je budoucností edge computingu mesh cloud?

Podle společnosti Garner by měl trh edge computingu do dvou let překonat hodnotu 34 miliard amerických dolarů, což může znamenat podobný průlom, jako byl svého času dopad masového rozšíření internetu a mobilní telefonie.

Aby ale mohlo dojít k naplnění potenciálu edge computingu, bude zapotřebí zásadní změny koncepce tradičních centralizovaných sítových architektur – od orchestrace aplikačních služeb přes zabezpečení dat mezi jednotlivými cloudu po zabezpečenou „edge2edge“ konektivitu. Jinými slovy bude zapotřebí vybudovat bezpečnou „edge2edge“ komunikaci napříč různými veřejnými a soukromými cloudy. A to je právě definicí tzv. mesh cloudu – referenční architektury umožňující cloudům komunikovat, sdílet data a vzájemně spolupracovat, a to přímo, dynamicky a nehierarchicky.

 

Co nám přinese mesh cloud?

V současné době je velká část edge computingu poháněna cloudy s odlišnou architekturou i odlišnými standardy. To ale omezuje „edge2edge“ interakci (a integraci), a tudíž i možnosti nasazení a obchodní přínosy. Hlavní přínos mesh cloudu ovšem spočívá právě v možnosti využívat více dat v reálném čase. Aby toho bylo možné dosáhnout, bude zapotřebí naplnit potenciál 4 pilířů mesh cloudu:

  • Silně distribuovaná infrastruktura (výpočetní technika, úložiště, konektivita) s univerzální dostupností, která kombinuje společná zařízení poskytovatelů veřejných cloudů a on-premise prostředí.
  • Standardizovaný cloud s konzistentním nasazením, provozem a správou, který bude rozšiřitelný jednotným a bezpečným způsobem napříč všemi různými veřejnými, soukromými, fyzickými, virtuálními a jinými infrastrukturami.
  • Absolutní konektivita poskytující propojení bez omezení tradičních síťových konstrukcí.
  • Autonomní orchestrace aplikací a služeb napříč celou distribuovanou sítí infrastruktury a vrstvami konektivity.

Pokud se nám tohoto potenciálu podaří společnými silami dosáhnout, získáme neuvěřitelné množství možností aplikací, které zásadně ovlivní náš dosavadní život. Příkladem může být záchranný integrovaný systém, který bude rychle shromažďovat data od dedikovaných expertů a informace z různých zdrojů, a tudíž bude dynamicky reagovat na vývoj dané situace.

 

Mesh cloud a edge computing začíná u „běžného cloudu“

Podle prognóz bude do roku 2025 bude na světě 150 miliard zařízení edge computingu a IoT, od nositelností po chytré spotřebiče a automobily až po průmyslová čidla a roboty. Kontaktujte nás a migrujte svá firemní do cloudu už dnes, ať jste připravení na budoucnost.

Řešení pro veřejný i komerční sektor

-
S námi už vám nikdo neohrozí data
-
S námi máte vždy IT náklady pod kontrolou
-
Dostupnost 24/7 a 100% zastupitelnost
-
Vstupní audit zdarma

Máte zájem o vyzkoušení nebo dotaz?

Máte-li nějaké dotazy, nechte nám na sebe kontakt. V pracovní době se vám nejpozději do 24 hodin ozveme. Pokud nemáte kontaktní formuláře rádi, kontaktujte nás na telefonním čísle: (+420) 270 002 811 nebo e-mailu: poptavky@totalservice.cz.
- Vaše data jsou chráněna.
Zaujal vás článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Buďte s námi ve spojení

-
TOTAL SERVICE a.s.

Metropolitan Building
U Uranie 954/18
170 00 Praha 7
-

Vzdálená podpora:

get.teamviewer.com/
totalservice