Digitální stopy: co jsou a jak se jich zbavit?

Jaké stopy po vás na internetu zůstávají? Jaké smazané informace lze i nadále dohledat? Žádný krok nezůstane na internetu beze stopy a informace o tom, na jaké stránky chodíme, co čteme a sdílíme, o nás mnohé vypovídají. Proto vám prozradíme, jak zjistit, co o nás internet ví a jak očistit vaši digitální stopu.
Digitální stopy: co jsou a jak se jich zbavit?

Všichni známe legendárního Sherlocka Holmese a jeho vynikající detektivní schopnosti. Na zjišťování některých informací, ale není potřeba detektiv – stačí internetový vyhledávač.

 

Co je digitální stopa?

Digitální stopa je záznam vašich interakcí s digitálním světem a toho, jak data, která z těchto interakcí zůstávají, mohou být využitá. Digitální stopu sestavují sledovací nástroje na webových stránkách a v prohlížečích. Svým pohybem na internetu – např. návštěvou stránek, sdílením a lajkováním příspěvků – ji mimoděk vytváříte. Všechny informace, které se o vás na internetu nashromáždí, pak společně tvoří jedinečnou stopu, podle které vás lze na internetu poznat (stejně jako je vás možné identifikovat například pomocí otisků prstů).

Digitální stopy můžeme rozdělit na aktivní a pasivní. Aktivní jsou takové, které o sobě člověk sám uvádí, např. profily na sociálních sítích, informace v registračním formuláři, fotografie, e-maily apod. Pasivní stopy vytváříte nezáměrně pouhým používáním internetu (někdy se pro tyto stopy také používá označení digitální otisk). Jsou to např. soubory cookies, záznamy IP adres a činností na navštívených webových serverech, souřadnice GPS, záznamy o používaném zařízení atd.

Vzhledem ke zcela unikátní hardwarové a softwarové konfiguraci dat, která se o uživatelích sbírají, jsou všichni, kdo se na internetu pohybují, identifikovatelní s 90–99% přesností. Pokud někdo vaši digitální stopu identifikuje, může z dat jasně vyčíst, kdo jste, jak se chováte, co máte rádi, jak reagujete na určité podněty, jaké reklamy na vás fungují apod. Znepokojující je především to, jak takto nasbíraná data o vašem chování na internetu mohou třetí strany využít.

 

Odstrašující příklad

Většina z vás si pravděpodobně pamatuje datový skandál společností Facebook a Cambridge Analytica. Cambridge Analytica prostřednictvím kombinace analýzy sociálních médií a digitálních stop desítek milionů uživatelů ovlivnila volby v roce 2014 v USA, volbu amerického prezidenta v roce 2016 a referendum o Brexitu.

I když svoji činnost společnost Cambridge Analytica ukončila, měl tento skandál dalekosáhlé důsledky pro bezpečnost dat. Ukázal totiž, že naše osobní údaje nejsou používány pouze pro „zdánlivě neškodné“ marketingové a jiné komerční účely, ale mohou být také využité ve významných celospolečenských událostech.

Jak nezanechat digitální stopu?

Pokud se chcete pravidelně pohybovat na internetu, pravděpodobně vždycky alespoň nějakou digitální stopu zanecháte, nemůžete ji stoprocentně skrýt. Eliminovat ji ale částečně můžete:

  • Používáním VPN (virtuální privátní sítě), která skryje vaši IP adresu, a tím částečně zakryje vaši digitální stopu. Také udržuje vaši online komunikaci anonymní pomocí šifrování a brání třetím stranám v prohlížení nebo shromažďování vaší historie vyhledávání.
  • Požádáním o smazání údajů. Máte totiž právo být zapomenuti. Pokud si nepřejete, aby nějaká společnost přechovávala vaše údaje, můžete ji požádat o jejich smazání a ona vám ze zákona musí vyhovět. Tato možnost má smysl především v případě, kdy víte, že nějaké stránky už nebudete nadále navštěvovat.
  • Deaktivací účtů, které už nepoužíváte. Pokud jste registrovaní na stránkách, na které už nechodíte, raději zde svůj účet zcela smažte. Dokud ho tam aktivně máte, společnost má k datům přístup.
  • Nepoužívejte veřejnou Wi-Fi síť. Pokud jsou hackeři vybaveni správnými nástroji, mohou zachytit nešifrovaná data, odposlouchávat konverzace, krást hesla a zneužít tak vaši digitální stopu.
  • Dávejte si pozor na nastavení ochrany osobních údajů na webových stránkách, které navštěvujete nejčastěji, zejména na sociálních sítích. Dejte si pozor také na oprávnění, která udělujete různým aplikacím.
  • Používejte anonymní režim. Anonymní režim prohlížeče vymaže mezipaměť, historii prohlížení a soubory cookies, čímž se omezí sledování třetí stranou. Také můžete používat anonymizované vyhledávače jako Tor nebo DuckDuckGo.

V TOTAL SERVICE si dobře uvědomujeme možná rizika, která zanechané digitální stopy mohou znamenat, a proto poskytujeme bezpečné IT služby, včetně monitoringu IT. Obraťte se na nás nebo rovnou vyzkoušejte demo našeho rozhraní pro vyřizování IT požadavků.

Zaujal vás článek?
Sdílejte ho na sociálních sítích

Řešení pro veřejný i komerční sektor

-
S námi už vám nikdo neohrozí data
-
S námi máte vždy IT náklady pod kontrolou
-
Dostupnost 24/7 a 100% zastupitelnost
-
Vstupní audit zdarma

Máte zájem o vyzkoušení nebo dotaz?

Máte-li nějaké dotazy, nechte nám na sebe kontakt. V pracovní době se vám nejpozději do 24 hodin ozveme. Pokud nemáte kontaktní formuláře rádi, kontaktujte nás na telefonním čísle: (+420) 270 002 811 nebo e-mailu: poptavky@totalservice.cz.
- Vaše data jsou chráněna.

Buďte s námi ve spojení

-
TOTAL SERVICE a.s.

Metropolitan Building
U Uranie 954/18
170 00 Praha 7
-

Vzdálená podpora:

get.teamviewer.com/
totalservice